Blog > Komentarze do wpisu
Dziewczynka z zapałkami.

Dziewczynka z zapałkami

 


   DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI
streszczenie i analiza
Według baśni Hansa Christiana Andersena
Katarzyna Maciąg

 

STRESZCZENIE


    Był sylwester. Na dworze było zimno i padał śnieg. Biedna dziewczynka sprzedawała na ulicy zapałki. Była bosa i nędznie ubrana, głodna i przemarznięta. Dziecko jeszcze nic nie sprzedało, a w domu panowała bieda, głód i chłód. Bała się wracać do domu, gdyż ojciec zbiłby ją za to że nic nie zarobiła.
    Z innych domów jasno oświetlonych, rozchodziły się smakowite zapachy świątecznych potraw. Dziewczynka usiadła pod murem. Skuliła się i aby się rozgrzać, zapaliła jedną zapałkę. W jej płomieniu pojawił się piec, którego ciepło rozgrzało ją, ale wkrótce wraz  ze zgaśnięciem zapałki, piec zniknął. Dziewczynka zapaliła drugą zapałkę i ujrzała pięknie nakryty i zastawiony stół świąteczny ze smaczną nadziewana gęsią pośrodku. Stół też po chwili zniknął. Zapaliła kolejną zapałkę i ujrzała przepiękną choinkę, sięgającą aż do sufitu. Choinka, podobnie jak piec i stół, zniknęła wraz ze zgaśnięciem zapałki.
    Dziewczynka zapaliła jeszcze jedną zapałkę i ukazała się jej ukochana babcia. Chcąc, aby babcia pozostała dłużej, zapaliła wszystkie zapałki naraz. Babcia przytuliła dziewczynkę i uniosła wysoko do nieba.
Rankiem przechodnie znaleźli ciało małej zamarzniętej dziewczynki. Było im jej bardzo żal.POUCZENIE

    Dziewczynka, w ostatnią noc roku, marzyła o tym aby było jej ciepło i by nie była głodna, a także, o radości świąt w rodzinnym gronie.
Miała dość nędzy i cierpienia, więc prosiła babcię „Zabierz mnie ze sobą”. Wiedziała, że babcia wprowadzi ją do lepszego świata, tam gdzie będzie szczęśliwa i kochana.
    Baśń jest bardzo smutna,wzruszająca.Mała dziewczynka mieszka w wielkim mieście, jest samotna, ciągle głodna,bita i wypędzana z domu, niekochana przez nikogo, z wyjątkiem babci, która już zmarła. Dziecko nie ma szansy na lepsze życie ani na normalny, pełny ciepła rodzinnego  dom, na szkołę i wykształcenie. Jedynym jej wybawieniem z cierpienia jest śmierć.
Nie jest smutna jej śmierć, lecz jej ciężkie i pełne cierpienia życie. W baśni, śmierć jest  ukojeniem i przejściem do lepszego życia.

    Baśń jest oskarżeniem skierowanym przeciwko światu dorosłych, odpowiedzialnych za losy dzieci. Oskarża nie tylko rodziców, gdyż oni nie zawsze mogą dać sobie radę z nadmiarem problemów życiowych, ale wszystkich, którzy są odpowiedzialni za ludzkie losy.

BOHATEROWIE


Dziewczynka        - mała, biedna, zziębnięta, sprzedająca zapałki.CZAS AKCJI.


Sylwester
31 grudnia
Ostatni dzień roku.


MIEJSCE AKCJI.
Ulica dużego miasta.

NARRATOR.
Występuje w 3 osobach.
Zna fakty.
Zna marzenia dziewczynki.PLAN WYDARZEŃ.
1. Sprzedaż zapałek w mroźną zimową noc.  (smutny los dziewczynki)
2. Marzenia.
3. Śmierć dziewczynki z powodu zamarznięcia.


    Niniejsza publikacja jest zamieszczona w celach pomocniczych dla uczniów kl IV szkoły podstawowej.

Zabrania się kopiowania na inne blogi a także kopiowania w celach zarobkowych.


sobota, 20 lipca 2013, iskierka1977

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: